Your Page Title

Brak wentylacji w domu. Zagrożenia konstrukcyjne i zdrowotne.

Brak odpowiedniej wentylacji w domu to problem, który może mieć poważne konsekwencje zarówno dla stanu technicznego budynku, jak i zdrowia jego mieszkańców. Niewystarczająca wymiana powietrza prowadzi do gromadzenia się wilgoci, co sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, mogących niszczyć elementy konstrukcyjne i wywoływać alergie oraz choroby układu oddechowego. Dowiedz się, jakie są najczęstsze zagrożenia związane z brakiem wentylacji i jak można im zapobiec, aby cieszyć się bezpiecznym i zdrowym domem.

Z tego artykułu dowiesz się:

Problemy zdrowotne wynikające z braku wentylacji w domu

Brak odpowiedniej wentylacji pomieszczeń może prowadzić do problemów zdrowotnych oraz do niszczenia budynków. Oto kilka potencjalnych konsekwencji braku wentylacji:

Złe samopoczucie

W niewłaściwie wentylowanych pomieszczeniach może występować uczucie duszności, zmęczenia, bólu głowy czy ogólnego złego samopoczucia. Wynika to z gromadzenia się zanieczyszczeń powietrza, takich jak dwutlenek węgla, alergeny, czy inne substancje chemiczne. Brak odpowiedniej wentylacji to nie tylko wpuszczanie zanieczyszczeń z zewnątrz to także za duże stężenie dwutlenku węgla w pomieszczeniach, czy nagromadzenie zapachów z farb, gotowania, noszonych ubrań. Wszystkie te czynniki wpływają znacząco na pogorszenie naszego samopoczucia.

Zagrożenia zdrowotne

Brak wentylacji lub jej złe działanie może prowadzić do zwiększenia stężenia kurzu, alergenów, pleśni, a nawet wirusów i bakterii w powietrzu:

Kurz

To bardzo drobne unoszące się w powietrzu cząstki pyłów, sierści włosów, skóry i innych mikroskopijnych elementów, które osiadając na różnych powierzchniach tworzą warstwę kurzu. Aby wyeliminować kurz konieczne jest jego regularne ścieranie, odkurzanie lub pranie tkanin, w które wnika. Do kurzu zaliczyć można także cząsteczki PM1, PM2,5 i PM10, które są bardzo szkodliwe dla organizmu człowieka.

Alergeny

Każdy z nas zna kogoś kto zmaga się z alergią. Alergie wziewne są zdecydowanie bardziej uciążliwe, bo dużo ciężej jest wyeliminować ten rodzaj alergenów z naszego życia. Z pomocą przychodzi wentylacja mechaniczna. Odpowiednie filtry pomagają zatrzymać większość alergenów. Dzięki wyłapywaniu kurzu zmniejszają też możliwość rozwoju roztoczy, na które często uczuleni są alergicy.

Pleśń

Każdy z nas wie jak wygląda pleśń. Pleśnie wytwarzają toksyny, które są bardzo niebezpieczne dla zdrowia ludzi. Na ich niepożądane działania narażone są szczególnie dzieci. Niektóre substancje wytwarzane przez pleśń są rakotwórcze i mutagenne.

Wirusy i bakterie

idealne środowisko dla rozwoju wirusów i bakterii to nie wietrzone pomieszczenia – jest w nich ciepło i wilgotno. Namnażanie bakterii i wirusów we wnętrzach domów jest częstym zjawiskiem. Nie bez powodu podczas przeziębienia lekarze zalecają częste wietrzenie i spacery.

Zagrożenie dla budynków nie posiadających wentylacji mechanicznej w domu

Zagrzybienie

Pleśń nie tylko może zagrażać zdrowiu ludzi. Zagrzybienie może powodować niszczenie struktury budynku. Pleśń pojawia się zazwyczaj w miejscach ciepłych i wilgotnych. W nowobudowanych, szczelnych budynkach często pojawia się na oknach, gdzie wykraplająca się woda stwarza dla niej idealne warunki rozwoju. Brak wentylacji to główny powód zagrzybienia budynków i ich dalszego niszczenia. 

Problemy z zapachem

Uczucie duszności i nieprzyjemny zapach wewnątrz domu to kolejny problem wynikający z braku lub z niewystarczającej wentylacji. Punkty wyciągowe umieszczane w tzw. pomieszczeniach brudnych spełniają tutaj rolę oczyszczaczy powietrza nie tylko z zanieczyszczeń i nadmiaru CO2, ale także z brzydkich zapachów. Brzydkie zapachy nie tylko są nieprzyjemne dla naszego nosa, mogą one wpływać także na zmniejszenie naszego komfortu życia podczas przebywania w domu. Zapach to bardzo silny bodziec dla naszego organizmu. Zbyt długie przebywanie w miejscach z intensywnymi zapachami może prowadzić do bólu głowy, uczucia zmęczenia, a w niektórych przypadkach do mdłości. Intensywność zapachów jest szczególnie uciążliwa m. in. dla kobiet w ciąży, czy noworodków. 

Zwiększone ryzyko pożaru

Nie bez przyczyny w każdym budynku oddanym do użytkowania konieczna jest kontrola kominiarska wykonywana minimum raz do roku. Kontrola ma na celu sprawdzenie drożności nie tylko kominów spalinowych, ale przede wszystkim kominów wentylacyjnych. Niedrożność wentylacji, jej brak lub zbyt słabe działanie mogą prowadzić do gromadzenia się gazów w tym tlenków metali i innych substancji łatwopalnych bez możliwości ich usuwania, czego skutkiem może być zwiększone ryzyko pożaru, czy wybuchu.

Poznaj nasze pozostałe wpisy blogowe

Scroll to Top