Your Page Title

Wentylacja mechaniczna w domu jednorodzinnym

Wentylacja mechaniczna w domu jednorodzinnym powinna być jednym z priorytetów podczas planowania kosztów budowy. Budowa własnego domu to marzenie wielu osób, które często pochłania wszystkie oszczędności inwestorów, dlatego też tak ważne jest, aby wszystko zostało wykonane najlepiej jak jest to możliwe. Wydatki na ocieplenie, szczelne okna i drzwi czy najnowsze systemy grzewcze powinny iść w parze ze sprawną, odpowiednio wydajną wentylacją. Tak jak nie wyobrażamy sobie domu bez bieżącej wody tak samo powinniśmy nie budować domów bez bieżącego dopływu świeżego powietrza.

Z tego artykułu dowiesz się:

Dlaczego wentylacja mechaniczna jest ważna?

Tradycyjna wentylacja grawitacyjna ze względu na postęp technologiczny i coraz szczelniejszą bryłę budynku nie jest wystarczająco wydajna w nowobudowanych domach jednorodzinnych. Coraz częściej spotyka się gotowe projekty domów, w których wentylacja grawitacyjna zostaje zastąpiona nie tyle samą wentylacją mechaniczną co rekuperacją, czyli wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Projekt wentylacji mechanicznej można też kupić zupełnie osobno mając już gotowy projekt domu np. tutaj (https://cennik24.pl/category/projekty-wentylacji-mechanicznej-ozc-13). Nie tylko poprawia ona komfort mieszkańców – dostarczając wystarczające ilości świeżego powietrza i pochłaniając wilgoć, ale przede wszystkim pozwala ona zaoszczędzić energię na ogrzewanie i chłodzenie budynku, a tym samym pomaga spełnić normy energetyczne budynku. 

Zdrowie i komfort - główne zalety rekuperacji

Wentylacja mechaniczna w nowobudowanych domach jednorodzinnych jest niezbędna do komfortowego życia. Jej brak może prowadzić do pojawienia się pleśni w bardziej wilgotnych pomieszczeniach jak łazienki, spiżarnie, kotłownie czy kuchnie, a w efekcie nasilać alergie, a nawet powodować bóle głowy i inne objawy chorobowe. W okresie zimowym brak wentylacji mechanicznej powoduje wzrost szkodliwego dla organizmu człowieka stężenia cząsteczek CO2 i wymusza na mieszkańcach domów częstsze wietrzenie, a co za tym idzie większe starty ciepła co finalnie prowadzi do zwiększenia kosztów ogrzewania. Nic dziwnego, że wentylacja mechaniczna w domu jednorodzinnym staje się powoli standardem, a nie ciekawostką. 

Koszt wentylacji mechanicznej w domu jednorodzinnym

Dom jednorodzinny budowany jest zazwyczaj przez jego przyszłych mieszkańców. Często nie posiadają oni wiedzy typowo związanej z budową domu. Na szczęście w dobie łatwego dostępu do informacji inwestorzy indywidualni są coraz bardziej świadomi i coraz lepiej sami potrafią wybrać dla siebie najlepsze rozwiązania. Często jednak to względy finansowe są głównym czynnikiem wpływającym na podejmowane decyzję. Warto jednak pamiętać, że “dołożenie” pewnych rzeczy po czasie może generować większe koszty niż ich instalacja w najlepszym dla budowy czasie technologicznym.

Rodzaje wentylacji w domach jednorodzinnych

Wentylacja grawitacyjna

Najprostsza i najbardziej popularna wentylacja stosowana w domach jednorodzinnych. Do jej działania wykorzystywany jest przepływ powietrza wymuszany przez grawitację. Aby wentylacja grawitacyjna była skuteczna konieczne są odpowiednio wysokie kominy wentylacyjne, kratki wentylacyjne przynajmniej w pomieszczeniach brudnych (m. in. kuchnie, łazienki) oraz nawietrzniki w oknach. W domach budowanych w starej technologii nie ma nawietrzników ze względu na normalne nieszczelności w bryle budynku.

Wentylacja mechaniczna

Wentylacja mechaniczna wymusza przepływ powietrza w budynku poprzez system dystrybucji powietrza. Do jej działania konieczna jest centrala wentylacyjna zasilana prądem elektrycznym. Wprowadza ona do budynku świeże powietrze z zewnątrz i usuwa zużyte powietrze. Wentylacja nie odzyskuje ciepła i powoduje spore starty energii. Są one jednak kontrolowane, czego nie można powiedzieć w przypadku zastosowania wentylacji grawitacyjnej. 

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - rekuperacja

Główna różnica między wentylacją mechaniczną, a rekuperacją to odzysk ciepła. W przypadku bardzo wysokich cen ogrzewania budynku odzysk ciepła jest wyjątkowo ważny, a inwestycja w rekuperację staje się coraz bardziej uzasadniona nie tylko zdrowotnie, ale także ekonomicznie. Rekuperator – czyli centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła posiada nie tylko sprężarkę i system nawiewno wywiewny, ale także wymiennik ciepła, który w zależności od rodzaju pozwala odzyskać nawet około 90% ciepła.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła i wilgoci - rekuperacja z wymiennikiem entalpicznym

Jak wspomniano wyżej wentylacja mechaniczna ma zapewnić nam zdrowie i komfort. Jednym z jej zadań jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności w budynku. W tym zadaniu najlepiej sprawdzają się centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła i wilgoci, czyli rekuperatory z wymiennikiem entalpicznym. Ich zastosowanie pozwala na utrzymanie stałej wilgotności powietrza na poziomie 40-60%.

Poznaj nasze pozostałe wpisy blogowe

Scroll to Top